Dieta pudełkowa – jak ją podgrzewać? Praktyczne rady - Blog Diety z Chatki
PANEL KLIENTA ZAMÓW

Darmowa dostawa, brak ukrytych kosztów

Dieta pudełkowa – jak ją podgrzewać? Praktyczne rady

Catering dietetyczny to wygodne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się dobrze zbilansowaną dietą, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze. Tak jak w tradycyjnej, domowej kuchni, niektóre posiłki są spożywane na zimno, inne należy zjeść na ciepło. Oto rady dotyczące sposobu podgrzewania posiłków z pudełka.

Prawidłowe odgrzewanie dań, które powinny być jedzone na ciepło, korzystnie wpływa na ich smak, a także zawartość niektórych substancji, takich jak np. witaminy. Zbyt mocno podgrzane posiłki mogą zmienić swoją konsystencję i zyskać nieestetyczny wygląd. Z kolei chłodne potrawy nie smakują tak samo dobrze, a przede wszystkim tracą niektóre swoje właściwości. Przykład? Jesienna rozgrzewająca zupa, śniadaniowa owsianka albo pierogi na obiad będą znacznie lepsze po podgrzaniu. W swojej kuchni znajdziesz sprzęt AGD, który umożliwi ci szybkie i sprawne ogrzanie posiłku. Sprawdź, jak robić to poprawnie!

Dieta pudełkowa – jak ją podgrzewać?

Przede wszystkim danie należy podgrzewać z umiarem. Nie trzeba robić tego długo ani tym bardziej zagotować potrawy. W zupełności wystarczy uzyskanie temperatury takiej, jaką powinien mieć docelowo obiad – ani za wysokiej, ani za niskiej. Błędem jest nadmierne podgrzanie, ponieważ traci się w ten sposób cenne witaminy (np. witaminę C). Znaczne podwyższenie temperatury także marnuje czas, ponieważ trzeba potem odczekać, aż jedzenie wystygnie, zanim będzie można zacząć jeść.

Praktyczne sposoby na odgrzanie cateringu dietetycznego

Wyróżnia się kilka podstawowych metod na podgrzanie diety pudełkowej. Wszystkie są polecane przez dostawców cateringu jako bezpieczne i niepowodujące utraty właściwości posiłków.

Mikrofalówka – wygodny sposób na równomierne podgrzanie dania

Często używaną i wygodną formą podniesienia temperatury potrawy jest jej zagrzanie w kuchence mikrofalowej. Jest to sposób dostępny np. w biurowej kuchni, a także w większości miejsc publicznych. Należy pamiętać o tym, aby zdjąć folię zabezpieczającą posiłek, a jeszcze lepiej tylko nakłuć ją w kilku miejscach widelcem. Jeśli chcesz, możesz przenieść posiłek na talerz, którego zwykle używasz z mikrofalówką i w nim odgrzewać danie.

Odgrzewanie w naczyniu do zapiekania, na patelni lub na grillu

W domowych warunkach można spróbować także odgrzać posiłek w piekarniku lub na patelni z użyciem kuchenki gazowe, elektrycznej lub indukcyjnej. Oczywiście, w obu przypadkach należy wyjąć jedzenie z pudełka i przełożyć do stosownego naczynia. Jeśli trzeba, użyj odrobiny oleju, ale staraj się smażyć i piec bez dużej ilości dodatku tłuszczu, gdyż zwiększa on kaloryczność pożywienia. Możesz też spróbować odgrzać niektóre składniki na grillu elektrycznym. Ograniczysz w ten sposób użycie oleju oraz sprawisz, że kawałki mięsa lub ryby ładnie się przypieką.

Jak NIE podgrzewać diety pudełkowej?

O ile to możliwe, trzeba nakłuć folię zabezpieczającą, ale nie usuwać jej całkowicie przed uruchomieniem mikrofalówki, ponieważ zapobiega ona nadmiernemu wysuszeniu posiłku. Ponadto należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa podczas używania kuchenki mikrofalowej. Nigdy nie podgrzewaj dań umieszczonych w metalowych naczyniach w mikrofalówce. Nie wkładaj do niej metalowych sztućców ani talerzy z metalizowanymi wzorami.

Nie należy także zbyt mocno podgrzewać posiłków, aby zachować zawarte w nich witaminy i nie spowodować wysychania i zmiany konsystencji. Nie smaż ani nie piecz z dużą ilością tłuszczu. Jeśli korzystasz z piekarnika lub kuchenki, przed obróbką cieplną koniecznie wyjmij danie z plastikowego opakowania.

Błędem jest podgrzewanie surówek, dodatków w postaci surowych warzyw, niektórych dipów i past, a także owoców. Jeśli do posiłków dołączone jest opakowanie z sosem, który serwuje się na zimno (np. sos vinegret lub sosy na bazie jogurtu), wtedy należy wyjąć sosjerkę wraz z zawartością przed podgrzaniem.

Jak podgrzewać catering dietetyczny w pudełku?

Jedną z istotnych korzyści, docenianych zwłaszcza wtedy, gdy swój posiłek jesz poza domem, jest to, że można go podgrzać w mikrofalówce bez konieczności wyjęcia z opakowania. Pozostawienie jedzenia w pudełku nie wpływa w żaden sposób na jego wartości odżywcze ani smak. Podgrzewanie w mikrofalówce nie powoduje przenikania szkodliwych substancji do posiłków. Taki sposób umożliwia komfortowe spożycie posiłku w pracy, na uczelni, w szkole, na wycieczce i wszędzie tam, gdzie masz ochotę.

Podgrzewanie diety pudełkowej – jak zagrzać obiad z surówką?

Gdy do obiadu z pudełka przewidziana jest surówka, której nie należy podgrzewać, wystarczy wyjąć ją i przełożyć na talerzyk, a resztę odgrzać. Nie dotyczy to jarzyn, które mogą być spożywane na ciepło, jak np. gotowany kalafior czy marchew – je oczywiście można podgrzać wraz z resztą obiadu. Jednak w przypadku, gdy do dania głównego w osobnej przegródce dodane są surowe pomidory, ogórek, liść sałaty czy rzodkiewki, warto takie warzywa pozostawić w niezmienionej temperaturze. Spożycie ich na surowo sprawia, że nie zostają one pozbawione cennych witamin, minerałów oraz enzymów, które wywierają dobroczynny wpływ na twoje zdrowie. Są też znacznie smaczniejsze, gdy podasz je w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone.

Dieta pudełkowa od Diety z Chatki

Opakowania na posiłki z cateringu dietetycznego od Diety z Chatki nadają się do podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Solidne pudełka świetnie wytrzymują odgrzewanie, można z nich jeść bez obaw o to, że pękną lub nie wytrzymają temperatury dania. Zróżnicowane potrawy, w tym śniadania, obiady i kolacje do przyrządzenia na ciepło sprawią, że wraz z dietą dostarczysz sobie wszystkich niezbędnych składników.

Podgrzewanie cateringu dietetycznego można łatwo i szybko przeprowadzić z wykorzystaniem podstawowego sprzętu dostępnego w każdym domu i biurowej kuchni. Dzięki temu smaczny i ciepły, pożywny posiłek zjesz wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę. Odgrzewaj je w pudełkach lub po przełożeniu do odpowiedniego naczynia i ciesz się smakiem wyjątkowych, rozgrzewających i aromatycznych posiłków.