Jakie makroskładniki powinna mieć dieta dla osób aktywnych? - Blog Diety z Chatki
PANEL KLIENTA ZAMÓW

Darmowa dostawa, brak ukrytych kosztów

Jakie makroskładniki powinna mieć dieta dla osób aktywnych?

Żyjesz intensywnie, regularnie trenujesz – prowadzisz po prostu aktywny tryb życia. Jak w takiej sytuacji zadbać o odpowiednią dietę? Jak dokładnie ją zbilansować, by dostarczała Ci wszystkiego, czego potrzebujesz? Z tego artykułu dowiesz się, jaki rozkład makroskładników powinna zawierać dieta dla osób aktywnych, by wspierać ich w zdrowym trybie życia.  

Makroskładniki, makroelementy i mikroelementy – o co w tym chodzi?

Jeśli interesujesz się żywieniem, na pewno słyszałeś te terminy już nie raz. Pozwól, że w kilku słowach, wyjaśnimy Ci różnicę między nimi. Makroskładniki to substancje odżywcze, które dostarczamy do organizmu przez jedzenie. W procesie trawienia są wydobywane z posiłku i przyswajane. Możemy wyróżnić trzy podstawowe substancje należące do tej kategorii:

  • białka, 
  • tłuszcze, 
  • i węglowodany. 

Oprócz makroskładników, rozróżniamy także makroelementy – czyli pierwiastki, których dzienne zapotrzebowanie wynosi więcej niż 100 mg. Do tej grupy należy wapń, chlor, fosfor, magnez, sód i potas. Ostatni element układanki to mikroelementy – czyli pierwiastki, których organizm ludzki potrzebuje w śladowej ilości. Dla nich dzienne zapotrzebowanie wynosi mniej niż 100 mg. Należą do nich: bor, chrom, cynk, fluor, jod, kobalt, mangan, molibden, miedź, selen i żelazo. Dlaczego wspominamy o tym wszystkim? Bo to właśnie te elementy wchodzą w skład dobrze zbilansowanej diety. 

Co to znaczy: „dobrze zbilansowana dieta”

A czym tak właściwie jest dobrze zbilansowana dieta? To taki dobór posiłków, który:

  • zapewnia organizmowi wszystkich potrzebnych mikro i makroelementów,
  • zawiera odpowiednie proporcje makroskładników, 
  • ma dobrany do potrzeb danej osoby bilans kaloryczny. 

Ponieważ prowadzimy bardzo różny tryb życia, dobrze zbilansowana dieta nie będzie wyglądała tak samo dla wszystkich. Osoby aktywne, które regularnie trenują, potrzebują zupełnie innego rozkładu makroskładników w diecie, niż kanapowcy. 

Zalecany rozkład makroskładników w diecie osób aktywnych

Jeszcze kilka lat temu panowało dość powszechne przekonanie, że osoby aktywne powinny stosować dietę przede wszystkim bogatą w białko. Tego typu mity były bardzo żywo rozpowszechniane na osiedlowych siłowniach, gdzie osoby niemające wiedzy z zakresu dietetyki chętnie dzieliły się tego typu zaleceniami. Choć badania wcale nie ignorują ważnej roli białka w diecie osób aktywnych, wskazują jednocześnie na kluczową rolę węglowodanów. Okazuje się, że im bardziej aktywny tryb życia prowadzisz, tym więcej węglowodanów potrzebujesz. Pamiętaj, że ogromne znaczenie ma źródło tego makroskładniku. Zamiast przetworzonej żywności i słodyczy, wybieraj pełnoziarniste pieczywo i makaron, owoce i warzywa. 

Jaki jest zalecany rozkład makroskładników w diecie osób aktywnych? Wszystko zależy oczywiście od tego, jak bardzo aktywny tryb życia prowadzisz. Jeśli intensywnie i regularnie trenujesz, dobre proporcje będą wyglądały następująco:

  • węglowodany – ok. 50%
  • białko – ok. 20-30%
  • tłuszcze – ok. 20-30%.

Pamiętaj, że zbilansowana dieta nie opiera się tylko na makroskładnikach. Bardzo ważne jest to, jakie mikro i makroelementy zawierają Twoje posiłki i czy wszystkie niezbędne pierwiastki dostarczane są w odpowiedniej ilości. Żeby mieć pewność, że tak właśnie jest, warto skorzystać z diety skomponowanej przez dietetyka.  

makroskładniki

Zadbaj o siebie z dietą Active

Nasza dieta Active powstała właśnie z myślą o osobach prowadzących aktywny tryb życia. Wiemy, że regularne treningi wyciągają z Ciebie nie tylko kalorie, ale także mikro i makroelementy. Właśnie dlatego nasi dietetycy połączyli siły z szefem kuchni, żeby stworzyć dietę, która dostarczy Ci wszystkiego, czego potrzebujesz – w absolutnie przepysznej formie. 5 solidnych, idealnie skomponowanych posiłków uzupełnia snack okołotreningowy, który możesz przekąsić albo przed, albo po większym wysiłku fizycznym. Dostępne warianty kaloryczne to: 1800 kcal i 3000 kcal.

Snack okołotreningowy – jak maksymalnie wykorzystać jego moc?

Nie oszukujmy się – to, kiedy jesz ma duże znaczenie dla Twojego samopoczucia podczas i po treningu. Według badań, większy posiłek warto zjeść na kilka godzin przed treningiem. Jeśli czujesz głód i nie chcesz ćwiczyć z tym uczuciem, możesz wykorzystać węglowodanowo-białkowy snack na godzinę przed planowanym treningiem. Da Ci zapas energii do tego, żeby odbyć ćwiczenia z pełnym zaangażowaniem. Jeśli natomiast chcesz wspomóc regenerację swoich mięśni po odbytym wysiłku, warto zostawić sobie snack właśnie na czas po treningu. Dzięki temu dostarczysz zdrowego budulca, który pomoże mięśniom w ich regeneracji. 

Regularna aktywność fizyczna wymaga odpowiednio skomponowanej diety. Naprawdę warto oprzeć ją w głównej mierze na węglowodanach – jeśli dobierzesz je z odpowiedniego źródła (pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce) i dostarczysz ich w odpowiedniej ilości, będziesz czuć się lepiej i trenować z większym zasobem energii. Zaufaj naszej diecie Active i przekonaj się, jak to jest jeść zdrowo i smacznie każdego dnia.