14 listopada 2023

Witamina B12 - kluczowa dla zdrowia nerwowego i metabolizmu

Witamina B12 - kluczowa dla zdrowia nerwowego i metabolizmu

Witamina B12, znana również jako kobalamina, jest jednym z kluczowych składników odżywczych niezbędnych dla utrzymania zdrowia organizmu. Pomimo tego, że jest potrzebna w stosunkowo niewielkich ilościach, jej rola w wielu ważnych procesach biologicznych sprawia, że jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia.

Źródła witaminy B12 - gdzie ją poszukiwać?

Głównymi źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak:

  • mięso,

  • ryby, 

  • jaja,

  • produkty mleczne - jogurty, kefir, maślanka, jogurt naturalny.

Witamina B12 jest jedynym składnikiem odżywczym spośród witamin, który nie występuje w roślinach w formie aktywnej. Dlatego osoby praktykujące dietę wegetariańską lub wegańską często muszą korzystać z suplementów lub produktów wzbogaconych w tę witaminę.

Rola witaminy B12 w organizmie

Witaminę B12 możemy znaleźć najczęściej w produktach pochodzenia zwierzęcego, bierze udział w przemianach tłuszczowych, białkowych i węglowodanowych. Warunkuje także podział komórkowy oraz syntezę kwasów nukleinowych DNA i RNA, a także białek, które uczestniczą w ich budowaniu.

Rola witaminy B12 w organizmie człowieka:

  • wspomaganie układu nerwowego - witamina B12 odgrywa kluczową rolę w zdrowiu układu nerwowego. Bierze udział w produkcji mieliny, substancji otaczającej nerwy, która przyspiesza przewodzenie impulsów nerwowych. Niedobór witaminy B12 może prowadzić do uszkodzenia nerwów i powodować problemy neurologiczne, takie jak mrowienie, zaburzenia równowagi czy problemy z pamięcią,

  • wspieranie metabolizmu - witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania procesów metabolicznych. Wspomaga rozkład kwasów tłuszczowych i aminokwasów, co jest istotne dla produkcji energii. Ponadto, witamina B12 jest zaangażowana w syntezę DNA, co ma kluczowe znaczenie dla regeneracji komórek i utrzymania zdrowego systemu immunologicznego.

 

  • produkcja krwinek czerwonych - witamina B12 jest niezbędna do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen do komórek. Niedobór tej witaminy może prowadzić do anemii megaloblastycznej, charakteryzującej się powiększonymi czerwonymi krwinkami, co może skutkować zmęczeniem i osłabieniem.

Grupy ryzyka niedoboru witaminy B12

Istnieją grupy ludzi, które są szczególnie narażone na niedobór witaminy B12:

  • wegetarianie i weganie -  witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, osoby praktykujące dietę roślinną powinny być szczególnie świadome konieczności suplementacji,

  • osoby starsze - starsze osoby często mają trudności w wchłanianiu witaminy B12 z pożywienia, co może prowadzić do niedoboru,

  • osoby z chorobami przewodu pokarmowego - choroby takie jak celiakia czy choroba Crohna mogą zaburzać wchłanianie witaminy B12, prowadząc do niedoboru.

Niedobór witaminy B12 może objawiać się różnymi symptomami, takimi jak zmęczenie, osłabienie, zaburzenia psychiczne, mrowienie w kończynach, problemy z równowagą i koordynacją.

Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia nerwowego, metabolizmu i produkcji krwinek czerwonych. Jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednie spożycie tej witaminy, zwłaszcza dla osób o szczególnych potrzebach, takich jak wegetarianie, weganie, osoby starsze i te z chorobami przewodu pokarmowego. W razie wątpliwości co do poziomu witaminy B12 w organizmie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem i rozważyć ewentualną suplementację.